Loading...

Z czego budować ściany?

www.obligacjerp.eu Mieszkania na kredyt i domy z rynku pierwotnego Luboń w programie MDM Domy i mieszkania Dąbrówka pod Poznaniem dla rodziny od Jandach

Wybór odpowiedniej technologii budowlanej nie należy do zadań łatwych. Inwestorzy stają przed trudnym wyborem odpowiednich materiałów budowanych, które spełnią w pełni ich oczekiwania, nie tylko pod względem ekonomicznym, czy estetycznym, ale coraz częściej również m.in. pod względem ekologicznym. Współczesne budownictwo i ogrom dostępnych materiałów budowlanych daje możliwość wyboru. Pytanie tylko, czy tak duży wybór jest zaletą, czy wadą. Im więcej możliwości, tym trudniej się zdecydować, ale jednocześnie tym większa szansa na odnalezienie produktu idealnego, odpowiadającego wszelkim potrzebom inwestorów. Współcześnie na rynku można odnaleźć wiele propozycji pośród materiałów budowlanych dedykowanych budowie ścian zewnętrznych. Które zasługują na szczególną uwagę? Które są najpopularniejsze i dlaczego?

Najpopularniejsze materiały budowlane do budowy ścian

Beton komórkowy jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych.

W zależności od gęstości wykorzystywany jest m.in. do budowy ścian nośnych jednowarstwowych i wielowarstwowych, jak również do budowy ścian działowych oraz ścian o wyższej wytrzymałości. Beton komórkowy występuje w Polsce pod wieloma nazwami. Jednymi z popularniejszych synonimów są: porobeton, gazobeton, suporeks, czy siporeks. Beton komórkowy najczęściej występuje w postaci bloczków, jednak na rynku można odnaleźć również płytki, nadproża, czy kształtki „U”. podstawową zaleta tego materiału budowlanego jest jego bardzo duża wytrzymałość. Z betonu komórkowego bez problemu można wznosić wielokondygnacyjne budynki. Kolejnym ważnym atutem betonu komórkowego są jego bardzo dobre właściwości izolacyjne.

Beton komórkowy wykazuje się dobrymi właściwościami izolacyjności termicznej i akustycznej. Ceramika należy prawdopodobnie do najstarszych materiałów budowlanych. Na przestrzeni lat materiał ten ulegał znacznym przeobrażeniem. Współcześnie mówiąc o ceramice mamy najczęściej na myśli zarówno pustaki, jak również cegły puste i drążone. Współcześnie najpopularniejszym ceramicznym materiałem budowlanym są pustaki (ze względu na ich stosunkowo niską cenę oraz zdecydowanie mniejszą ilość pracy, której wymagają przy budowie). Pustaki ceramiczne są bardzo trwałe, a ponadto wykazują się właściwościami termoizolacyjnymi. Są więc materiałem zarówno konstrukcyjnym, jak również izolacyjnym. Cegły są najczęściej wykorzystywane do wykonywania filarków oraz przy wykańczaniu murów trójwarstwowych. Silikaty to wyroby wapienno-piaskowe, które charakteryzują się niezwykle dużą masą.

Silikaty mają bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto charakteryzuje je dobra izolacyjność akustyczna. Nieco gorzej sytuacja wygląda w przypadku izolacyjności termicznej. Silikaty nie wykazują się tak dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi jak beton komórkowy, czy ceramika. Jedną z ich cech charakterystycznych jest szybkość przyjmowania ciepła z otoczenia. Silikaty najczęściej występują pod postacią cegieł i bloczków. Najczęściej są gładkie lub mają powierzchnie profilowane na pióra i wypusty. Silikaty są najchętniej wykorzystywane do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych (najczęściej konstrukcyjnych) oraz jako warstwa elewacyjna ścian trójwarstwowych.