Loading...

Wady polskiego eksportu

http://sklep.puchary-trofea.pl/category/trofea-szklane-i-krysztalowe https://finansujemy.to/profesje/kredyt-dla-lekarzy/

Polscy przedsiębiorcy znakomicie radzą sobie na wielu zagranicznych rynkach. Szczególną popularnością cieszą się polskie jabłka i wędliny, polskie meble, sprzęt AGD, a także części samochodowe oraz gry komputerowe. Jednak polski eksport nie jest też pozbawiony wad.

Co do nich należy? W wielu branżach eksport jest mało zdywersyfikowany. To znaczy, że większość towaru trafia do jednego, dwóch odbiorców. Mimo że rynek jest duży a sprzedaż sięga kilkuset milionów złotych, to jednak wciąż istnieje duże ryzyko, że branża wpadnie w kłopoty z dnia na dzień.

Wystarczy jedno embargo, zagrożenie konfliktem zbrojnym lub nietrafiona decyzja polityczna, by stracić kilkadziesiąt procent odbiorców. Innym minusem z punktu widzenia naszego kraju jest fakt, że część eksportowanych towarów składa się w dużej mierze z zagranicznych części. Dobrym przykładem są autobusy Solaris, które mają silniki marki MAN, a więc producenta z Niemiec – a to nie jedyna część od zagranicznego dostawcy.

To trochę umniejsza znaczenie polskich przedsiębiorców w branży.