Loading...

Szkodliwe materiały budowlane

Komorniki inwestycje mieszkaniowe Komorniki Deweloper Komorniki, domy i mieszkania w Komornikach Agrobex mieszkania na sprzedaż poznań przyjazna lokalizacja domy pod Luboniem deweloper Jandach Luboń od Jandach

Pomimo tego, że materiały budowlane dostępne na polskim rynku są poddawane testom, a co za tym idzie uzyskują odpowiednie certyfikaty dopuszczający je do obrotu, warto zdać sobie sprawę z tego, że pośród bogatej oferty można odnaleźć zarówno materiały bezpieczne dla zdrowia człowieka, jak również materiały szkodliwe. Czy jesteś świadomy tego, które materiały budowlane dostępne w składach i sklepach budowlanych są oceniane jako najbardziej szkodliwe? Przeczytaj koniecznie!

Działania niepożądane materiałów budowlanych

Wszystkie materiały budowlane dostępne na polskim rynku mogą wywoływać objawy niepożądane m.in. katar, czy wysypkę. Wskazane działanie niepożądane najczęściej występuje u osób uczulonych na którykolwiek ze składników materiału budowlanego lub produktu należącego do kategorii chemii budowlanej. Te ostatnie powinny być użytkowane w sposób szczególny.

Jak powszechnie wiadomo, wszystkie produkty chemicznego mogą zagrażać zdrowiu i życiu człowieka, dlatego tak niezwykle ważne jest ich wykorzystywanie zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na etykiecie produktu oraz w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej. Każdy producent produktów niebezpiecznych ma obowiązek informowania o tym fakcie konsumentów. I o ile kupujemy materiały ze sprawdzonego źródła z pewnością możemy liczyć na pełną dokumentację. W przypadku, w którym materiały kupujemy z niepewnych źródeł, może pojawić się problem. Niektóre materiały budowlane mogą wywoływać działania niepożądane wyłącznie wśród osób uczulonych na którykolwiek ze składników. Niestety na rynku dostępne są również produkty, które mogą stwarzać znacznie szersze zagrożenie.

W szczególności należy uważać na produkty, które wydzielają szkodliwe substancje w czasie eksploatacji (właściwej eksploatacji!). Mogą być one szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków.

Na które materiały budowlane należy szczególnie uważać?

Wiele lat temu minerały takie jak kadm, azbest, czy ołów zostały wycofane z rynku budowlanego i obecnie są zakazane przy produkcji materiałów budowlanych. Niemniej w starym budownictwie wciąż można odnaleźć elementy konstrukcji wykonane przy użyciu tych surowców. Mając na względzie swoje zdrowie, warto to sprawdzić i w razie konieczności zastąpić te szkodliwe materiały, surowcami dopuszczonymi do użycia. Na czarnej liście szkodliwych substancji znajduje się także formaldehyd, który jest częstym składnikiem barwników, lakierów, klejów, jak również pianek, czy pap.

Formaldehyd wykazuje się silnym działaniem drażniącym i uczulającym. Może powodować zapalenie dróg oddechowych, czy podrażnienia błon śluzowych. Stając przed koniecznością kupienia farb, czy lakierów sprawdźmy etykiety, czy produkty, które chcemy kupić nie zawierają tego niebezpiecznego składnika. Kolejnymi niezwykle niebezpiecznymi chemikaliami są także ksylen, toluen oraz benzen. Bardzo często stanowią one składnik farb, klejów i żywić. Oprócz podrażnień błon śluzowych i bólów głowy, mogą przyczyniać się także do powstawania chorób nowotworowych – w szczególności w przypadku długotrwałego oddziaływania na człowieka.

Ostatnia kwestia, na którą warto zwróci uwagę to uwalniający się pod wpływem promieniowania radon. Występuje on w cegłach, kamieniach naturalnych jak również w żużlobetonie. Może powodować ogólne osłabienie organizmu oraz problemy z układem pokarmowym.