Loading...

DOT – smartwatch Braille’a

www.cyforwypolsat.pl bo.Medica Profesjonalne i oryginalne słuchawki nauszne Audio-Technica, Koss, Bowers Wilkins

Smartwatch to urządzenie przypominające zegarek. Za jego pomocą posiadacze Smartfonów mogą odbierać komunikaty w wygodny sposób – wystarczy tylko spojrzeć na ekran urządzenia. Co jednak z osobami niewidomymi, dla których czytanie wiadomości z płaskich ekranów jest niemożliwe? Tym problemem postanowili ostatnio zająć się koreańscy naukowcy. DOT, bo tak właśnie nazywa się ten wynalazek, to pierwszy na świecie smartwatch Braille’a.

Urządzenie z wyglądu przypomina nieco elektroniczną opaskę, posiadającą niewielki ekran. Na jego powierzchni umieszczone zostały punkciki, które pojawiają się lub znikają, by przekazać użytkownikowi informacje, zapisane alfabetem Braille’a. Za sprawą DOT niewidomi mogą nie tylko odbierać przesyłane wiadomości, ale także czytać wybrane e-booki. Urządzenie cechuje się również długim czasem działania baterii (około dziesięć godzin), a co ważne, jego cena nie jest zbytnio wygórowana.

DOT to również doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które nie znają jeszcze alfabetu Braille’a, gdyż urządzenie umożliwia także jego naukę.