Loading...

Czym się kierować kupując materiały budowlane?

https://alfapanel-plytawarstwowa.com/pl/c/PLYTY-WARSTWOWE-II-GATUNEK/208 Agrobex poznań winogrady sprzedaż mieszkań Komorniki domy szeregowe na sprzedaż Komorniki Deweloper Komorniki, domy i mieszkania w Komornikach

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych nie należy do najprostszych. Zanim przystąpimy do zakupu materiałów budowlanych, powinniśmy zdać sobie sprawę z kilku kwestii. Pierwsza i najważniejsza z nich dotyczy zakupu materiałów ujętych w projekcie. Musimy pamiętać o tym, że nie możemy na własną rękę zmieniać materiałów, które zostały zaakceptowane przez architekta i zostały ujęte w gotowym projekcie budowlanym. Zmiana wszelkich materiałów – mniej lub bardziej istotnych, wymaga konsultacji nie tylko z kierownikiem budowy, ale również architektem. Wszystkie materiały budowlane ujęte w projekcie są poddawane testom wytrzymałościowym i izolacyjnym, dlatego też zamiana ich na innego rodzaju materiały wymaga poddania testom nowo wybranych materiałów. W przypadku zmiany istotnych materiałów budowlanych takich jak np. materiały przeznaczone do budowy fundamentów, czy ścian nośnych, wymaga również uzyskania stosownej decyzji dotyczącej zmiany pozwolenia na budowę. Wybierając materiały budowlane w dużej mierze kierujemy się tym, co zostało ujęte w projekcie. Jednak oprócz odgórnych wytycznych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Co jest ważne przy wyborze materiałów budowlanych?

Wybierając materiały budowlane dużą uwagę powinniśmy zwrócić na cenę. W przypadku zakupu niewielkich ilości danego rodzaju materiału budowlanego, cena może nie mieć większego znaczenia. Jednak w przypadku, gdy kupujemy duże ilości materiałów budowlanych różnice w cenach mogą być niezwykle widoczne. I nie mowa tutaj o materiałach budowlanych pochodzących od różnych producentów. Ceny tej samej folii, czy tych samych bloczków betonowych pochodzących od jednego producenta, w zależności od miejsca zakupu mogą być bardzo różne. Warto wobec tego przed dokonaniem zakupu sprawdzić ceny w kilku miejscach. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie sięgać po materiały budowlane z najniższej półki. Musimy mieć bowiem świadomość tego, że w parze z niską ceną, często idzie również niska jakość. W szczególności nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych niezbędnych do budowy konstrukcji domu, jak również na materiałach izolacyjnych. To materiały, które muszą być pewne i sprawdzone.

Warto też pamiętać, że nie musimy od razu sięgać po materiały z najwyższej półki cenowej, na której często znajdują się markowe produkty, których właściwości użytkowe nie odbiegają od produktów z niższych półek. Optymalnym rozwiązaniem są materiały budowlane ze średniej półki cenowej. To materiały, po które najchętniej sięgają fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Średnia półka cenowa ma do zaoferowania produkty dobrej jakości w przystępnej cenie. Na tej półce odnajdziemy materiały budowlane z najlepszym bilansem ceny do jakości. Wybierając odpowiednie materiały budowlane, oprócz ceny i jakości powinniśmy zwrócić także uwagę na ich dostępność. Bardzo często zdarza się tak, że w projekcie zostały ujęte materiały, które są trudno dostępne. Jeśli w naszym projekcie odnajdujemy materiały, które są produkowane wyłącznie na indywidualne zamówienie, warto rozważyć ich zamianę na materiały ogólnodostępne. Materiały budowalne produkowane na indywidualne zamówienie często są w znacznie wyższej cenie. Fakt, niekiedy trudno jest odnaleźć dla nich zamiennik, jednak jeśli jest taka możliwość, warto spróbować – w szczególności jeśli nie będzie się to wiązało z koniecznością dokonania zmian w projekcie budowlanym.