Loading...

Czująca proteza

https://www.tophifi.pl/aktualnosci/amplituner-av-yamaha-rx-v377-nowa-seria-nowe-technologie/

Zdarza się, że w wyniku wypadków lub innych zdarzeń losowych, człowiek traci którąś z kończyn. Do normalnego funkcjonowania potrzebna okazuje się wtedy często proteza, zastępująca to, co stracił.

Jak dotąd, sporym problemem była „niepraktyczność” uzupełnień, które w znacznym stopniu różniły się od zdrowej ręki czy nogi. Z myślą o komforcie i poprawie jakości codziennego życia, zaczyna się konstruować czujące protezy.

Za stworzenie sprawnej, bionicznej ręki odpowiedzialny jest międzynarodowy zespół badaczy. Zawiera ona specjalne czujniki, które przesyłają konkretne sygnały do mózgu.

Proteza zostaje połączona z ramieniem za pomocą czterech, odpowiednio skonstruowanych elektrod. Testował ją Duńczyk, który był ofiarą fajerwerków.

Okazało się, że mając protezę, może spokojnie posługiwać się nią w ciemności, bezbłędnie rozpoznając przedmioty, których dotyka. By urządzenie mogło zostać oddane do codziennego użytku, trzeba usunąć wystające kable, w prototypie będące mocno narażone na uszkodzenie.

Jeśli bioniczna ręka znajdzie się oficjalnie na liście pomocy medycznych, ułatwi funkcjonowanie wielu niepełnosprawnym ludziom.